Slovenska hrana

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. apr 2002 23:05

Andy zdravo! Kot prvo, ne me vikat, jaz te tudi ne. Vsaka situacija je drugacna. Vendar si nam dal premalo gradiva za razumevanje tvoje. Ne vem zakaj si prisel v Atlanto, je to studij ali delo, ne vem kaksne dohodke imas, saj ne da bi me to zanimalo. Je pa le razlika ali imas na voljo 2000$ na mesec ali pa 800, kajne? V obeh sporocilih se pritozujes in udrihas cez zivljenje v ZDA. Zaradi posplosevanja, da vsi Americani jedo nezdravo, si pravzaprav dobil take odgovore. Moje izkusnje so namrec drugacne. Podobna reakcija bi verjetno bila, ce bi nekdo trdil, da v Sloveniji zivijo sami alkoholiki, ker je popolnoma sprejemljivo, da se pri kosilu ali vecerji popije kozarec vina ali piva. Te ocene si nisem izmislila, prebrala sem jo v reviji in mi je dala misliti. Za nas je popolnoma normalno da gostu ko pride ponudimo aperitiv, pri kosilu vino, za sladico morda se liker. Tuji gostje imajo drugacne poglede in pitje alkoholnih pijac je za nekatere velik no-no. Ce sem te pa s pripombo o mami prizadela, oprosti. Ampak skoraj tako si se pritozeval kot moj moz kadar mora biti sam doma. Lep pozdrav, R. rebecca

neznan uporabnik

20. apr 2002 0:05

Andy, tako kot mi ne vemo nic o tebi, tako nic ne ves o meni. Namrec, ze preko 11 let stanujem v ZDA, stanoval sem v preko 5 zveznih drzavah, tako da mi ni treba govorit o tem kako je in ni tukaj. S primerjavo plac sem hotel povedat da je v taksni primerjavi tisti tvoj piscanec se vedno relativno cenejsi v ZDA kot v Sloveniji. Za povrhu pri nas v vsaki speceriji prodajajo CELEGA pecenega piscanca za $5.99, v Costcu ali Sams-u pa ga dobis za $3.99.

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

20. apr 2002 10:07

ljubčki moji , ne se kregat......res je, da živalske maščobe škodijo našemo ožilju in srcu, to je kot pribito in res je, da bi lahko ljudje glede na to, da to VEDO, tudi s pridom uporabljali,torej ne uživali masti,ocvirkov,svinjskega mesa.....ali ni res tudi to, da ljudje vemo, da je ZELENA MUŠNICA strupena in se je ne UPAMO jesti.....vendar pa se s svinjino in ocvirki bašemo kot da ne bi vedeli, da je to škodljivo!!!!! Zakaj tako počnemo????? zato, ker od mušnice lahko takoj umremo in to vemo...vemo pa tudi, da od svinjske masti umiramo na obroke in si rečemo, ah malo že ne more škoditi...ravno tako rečemo za cigarete, zaradi katerih tudi umiramo na obroke-na dolgi rok....na koncu koncev pa nekdo ki uživa svinjsko mast lahko živi ravno tako dolgo kot tisti, ki je ne, vendar pa je razlika KAKŠNO JE TO ŽIVLJENJE....ali uživaš v naravi, sprehodih, ali pa se vlačiš na stara leta po ambulantnih čakalnicah in bolnicah....živiš pa živiš, a ne......... Človek je eno neumno bitje, saj ima določene podatke, kaj je zanj dobro in kaj ne, pa tega ne upošteva ........ ljubčki moji, tisti ki jesti svinjsko in tisti ki ne,IMEJTE SE RADI....... Herman Teron

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

9. avg 2002 14:09

Glede na to, da Slovenci ob vseh črno črnih napovedih še nismo izumrli, naša hrana ravno ne more biti tako zelo nezdrava. Po moji vrnitvi iz ZDA se je moj pogled in seveda želodček najprej ustavil na ješprenju in krompirjevih žgancih. Ma je bilo dobro. Kot zanimivost pa naj povem še to, da sem iz ZDA prišla par kilc lažja, pa nisem ravno gledala kuharjem pod prste.

ajna  

član od: 7.12.2002

sporočila: 38

11. sep 2003 15:59

Zelo zanimiva tema in strinjam se z vsemi. Ko sem pred 28 leti prišel v Avstralijo bi raje stradal, kot pa jedel razne, tukaj zelo popularne jedi. Moralo je preteči kar precej let, da sem se privadil raznim okusom in začimbam in mnoga živila, ki so mi bila naravnost odvratna, danes z veseljem pojem. Mislim, da tisti, ki živimo v tujini in brskamo po Kulinarični Sloveniji, dokazujemo, da nam slovenska hrana še vedno dela skomine in obuja spomine na tista tako dobra domača jedila. Vendar se mi je pripetilo na obisku doma, da pri nekaterih jedilih so bili samo spomini. Mnoge salame so postale preslane in premastne, preveč olja na solati in jedeh.... Z leti se je okus dvakratno spremenil. Prvič, ker sem starejši in drugič, ker nekaterih stvari nisem jedel mnogo let. Doma nisem tudi nikoli pomislil, da bom jedel pečeno meso z marelicami, ananasom, suhimi češpljami ... Doma še vedno radi jemo tenstan krompir in tudi doma pohan piščanec mi tekne veliko bolje kot KFC, brez potice pa sploh ni praznikov. Tudi prežganke, močnika in žgancev se ne da kupit. Sami delamo kislo repo, ker jo tukaj sploh ne poznajo, pa tudi domače kislo zelje je veliko boljše, kot pa uvoženo iz Evrope. Imam srečo, da tudi živimo v predelu, kjer je veliko uvoženih živil iz Evrope, vendar so predeli Avstralije, kjer ni nobene šanse, da dobiš kako stvar iz Evrope. Mnoge stvari smo se navadili tudi da jih zamenjamo v naših receptih. Tako za skuto vedno uporabimo avstralski riccota sir, za našo kumino pa carraway seeds, ker cummin seeds, ki izgledajo isto, imajo drugačen okus. Lahko vam tudi zaupam, da imam načrt, da pridem drugo leto na obisk in se bojim, da bom pridobil nekaj kil. Bom pa zato probal malo več hodit v hribe. Nazaj bom pa sigurno prinesel par steklenic brinjevca, ker se tega zdravila tukaj ne dobi. Lep pozdrav od Dragana Dragan

izzy  

član od: 23.3.2003

sporočila: 43

15. jan 2004 16:53

Hm.. zanimivo branje... Pravzaprav se zelo ne strinjam z andyn-om. Zivim relativno v istem delu ZDA, kot ga je omenjal Andyn (JV del). Hrana tukaj je dokaj pestra in zanimiva. Ena od stvari, ki jih v ZDA obozujem je ravno pestrost prehrane. Res je, da ne najdem slovenske restavracije, ampak v manjsi trgovini na drugem koncu mesta lahko kupim Fructalove sokove, Krasevo cokolado, pa se bi nasteval. Ampak kar je se bolje, dosti stvari se dobi v trgovini za vogalom, ki je odprta vsak dan (tudi ob nedeljah!) in je podpovprecno velika, hkrati pa vecja od najvecjega merkatorja na Dolenjskem. Z malce improvizacije se da doma skuhati marsikatero "slovensko" jed iz stvari, ki jih dobis v najblizji trgovini. Da prehrane v restavracijah ne omenjamo. Vse polno nacionalnih restavracij je v blizini, indisja, kitajska, japonska, tajska, vietnamska, mehiska, francoska, italianska, spanska, pa se bi nasteval. Za konec pa se prigoda ob obisku mojih starsev. Moj oce ni prevelik ljubitelj ZDA. Ko smo se enkrat na poti ustavili v Cracker Barrel restavraciji, si je narocil zrezek in pecen krompir. Dejal je, da je bil zrezek eden najboljsih, kar jih je kdajkoli jede (krave se tu vecinoma pasejo zunaj in niso krmljene v stalah, kot v sloveniji, kjer marsikatera nikoli ne vidi sonca. Pecen krompir pa ga je vrnil v otrostvo, ko so v zerjavici pekli cel krompir...

inka  

član od: 9.12.2003

sporočila: 32

15. jan 2004 17:45

Andyn, jaz ne bom nič kritizirala in učila. Rada bi te samo pozdravila tam daleč in ti zaželela "dober tek". inka

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

16. jan 2004 7:45

Se pridružujem Inki!

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. jan 2004 9:27

Moja sestrična, ki živi v Wisconsinu, se je lani lotila tudi izdelave kranjskih klobas, nekaj je sanjala še o pršutu, pa sem ji pojasnila glede kraške burje, menda so nekje v Kaliforniji ugodni vetrovi tudi za izdelavo pršutov, ma bo raje delala klobase, potico, pa štrudel... Čau, Loni

izzy  

član od: 23.3.2003

sporočila: 43

16. jan 2004 14:49

Hm, prsut? Zakaj? Saj v bliznji trgovini niti ni tako drag. Dober (sicer italjianski in ne "kraski") prsut se dobi v malce boljsi speceriji (ki jo tudi v Wisconsinu najdes za vsakum vogalom). Iztok Umek

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti